Karamelová halva

Karamelová halva

Datum zveřejnění: 29. 5. 2011, 17:30
Recept na tuto dobrotu poslala do kuchařky Kristýna. Dodává ještě, že suroviny jsou levné a snadno dostupné a ani příprava prý není složitá, jenom je třeba dobře hlídat, aby se karamel a krupice nepřipálily.
 
Ingredience
  • 2,5 dcl hrubé krupice
  • 2,5 dcl přírodního cukru
  • 100 g másla neboli ghí (přepuštěné máslo)
  • 8 dcl vody nebo vody a mléka (poměr dle chuti, nesmíchávat)
  • 3 polévkové lžíce rozinek
  • případně jiné ovoce
  • Přeliv: vanilkový pudink nebo jablka
Postup

V hrnci se silnějším dnem rozpustíme kousek másla a přidáme cukr. Za stálého míchání cukr necháme rozpustit. Dáváme pozor, aby se karamel nepřipálil. Jakmile je karamel hotov, přidáme horkou vodu s promytými rozinkami. Po zalití vodou karamel ztuhne. Dále vaříme na slabém ohni, dokud se karamel nerozpustí. Pokud použijeme vodu a mléko, tak horké mléko přilijeme až těsně před dokončením, když je karamel ve vodě rozpuštěný (mléko by se mohlo srazit).

Zatímco se karamel rozpouští ve vodě, rozpustíme v druhém hrnci (s tlustým dnem) zbytek másla a na mírném plameni pražíme krupici do zlatohněda. Často mícháme, abychom krupici nepřipálili. Po odstavení z plamene přilijeme do krupice vařící karamelový sirup. Pozor, přijde velmi prudká reakce, ať se neopaříme! Dobře rozmícháme, přikryjeme poklicí a za občasného míchání vaříme na velmi mírném ohni. Halva je hotová, když jsou zrníčka krupice průsvitná, nafouklá a odlepují se od stěn hrnce. Asi 5 minut před koncem vaření můžeme přidat rozpůlené švestky nebo jiné ovoce (banány, hrušky, jablka, meruňky …).

Podáváme buď teplé, nebo halvu můžeme nalít do formy (pekáče nebo jiné nádoby) a necháme v chladnu ztuhnout. Ztuhlou halvu je pak možné krájet. Poléváme řidším vanilkovým pudinkem, který je uvařený z půl dílu mléka a půl dílu vody (nemusí být příliš sladký). Nebo přelijeme teplým jablečným pyré se skořicí a zázvorem.

 

 

Chutnalo vám, co jste si podle našeho receptu ukuchtili? Udělali jste tímto pohoštěním někomu radost? Udělejte radost i těm, kteří prochází jednou z nejsmutnějších a nejtěžších fází života a pošlete DMS CESTADOMU na číslo 87 777 a podpoříte něčí důstojný konec života.