Nezavírejte oči | Jak se dívám na konec života?
Václav Pačes: Vytváření podmínek

Václav Pačes: Vytváření podmínek

Datum zveřejnění: 15. 1. 2011, 21:23 | Autor: Václav Pačes
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. je biochemik, předseda Učené společnosti České republiky a bývalý předseda Akademie věd České republiky. Narozen roku 1942.
 

Vytváření podmínek pro důstojný, klidný a smířený závěr života našim starým a nemocným spoluobčanům pokládám za jeden z velkých dluhů naší současné společnosti vůči jejím etickým a civilizačním tradicím. Nejde tu jen o to, že současný stav velmi negativně působí na kvalitu posledních týdnů a dnů života umírajících lidí, ale i o to, že nepříznivě ovlivňuje samy etické, morální a kulturní základy celé naší společnosti, jakými jsou vztahy mezi generacemi, úloha a soudržnost rodiny, sounáležitost obecních a místních komunit a mnohé další. To ostatně plně potvrzují i vědecké poznatky z oboru lékařských věd, sociologie a psychologie.

Jsem proto přesvědčen, že jak činnost Vašeho občanského sdružení, tak i aktivity dalších občanských iniciativ, státních orgánů i měst a obcí, směřující k postupnému překonání dosavadního neuspokojivého stavu, zasluhují plnou podporu.